Zniszczone włosy do odbudowania! Odżywienie i regeneracja włosów

Zniszczone włosy do odbudowania! Odżywienie i regeneracja włosów

Regeneracja włosów zniszczonych jest trudna, ale nie niemożliwa. Proces ten często wymaga on nas sporego zaangażowania, cierpliwości, systematyczności, czasu, a w niektórych przypadkach również pieniędzy. Warto jednak zaznaczyć, że efekty mogą być wyjątkowo dobre, dlatego trzeba spróbować! A zatem jak naprawić zniszczone włosy, by znów zachwycały pięknym i zdrowym wyglądem? Mamy dla was kilka przydatnych podpowiedzi.

Nawigacja:

  1. Zniszczone włosy – czyli jakie?
  2. Dlaczego włosy ulegają zniszczeniu?
  3. Jak zregenerować włosy, które są w słabej kondycji?
  4. Jak prawidłowo pielęgnować zniszczone włosy?
  5. Domowe sposoby na włosy zniszczone i pozbawione witalności
  6. Zabiegi i profesjonalne kuracje
  7. BONUS: 4 najważniejsze zasady zdrowych i mocnych włosów

Jak wyglądają zniszczone włosy?

Przede wszystkim stają się one matowe i w większości przypadków również bardzo suche. Wiele osób zastanawia się zresztą czym różnią się włosy zniszczone a przesuszone. Okazuje się, że suche włosy wcale nie muszą być zniszczone. Jeśli natomiast dochodzi do zniszczenia włosów, gdy zwiększa się ich porowatość oraz łatwo się łamią, składniki odżywcze i woda nie są w stanie dotrzeć do wszystkich części włosa. W takim wypadku przesuszone włosy są konsekwencją i jednocześnie objawem zniszczonych włosów.

Jak wyglądają zniszczone włosy?

Oprócz tego, słabe i łamliwe włosy, które wypadają w dużych ilościach również świadczą o ich złej kondycji. Bardzo charakterystyczne są także rozdwojone końcówki włosów. Jeśli niepokoi nas stan naszych włosów, warto też zwrócić większą uwagę na to, w jaki sposób się one układają. Mocno zniszczone włosy nie poddają się łatwo stylizacji, przez co ich ułożenie wymaga od nas nie lada wysiłku.

Dlaczego mam zniszczone włosy? Możliwe przyczyny

Co niszczy włosy? Istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na kondycję naszych włosów. Stosowane przez nas zabiegi czy nawet sposób codziennej pielęgnacji włosów mogą sprawić, że staną się one mocno zniszczone. Wśród najczęstszych przyczyn pogarszania się wyglądu włosów możemy wymienić:

  • farbowanie – korzystanie ze słabej jakości farb, które zawierają mocne barwniki chemiczne czy wybielacze powodują, że po farbowaniu włosy stają się słabe, łamliwe i matowe. Na szczęście coraz więcej kobiet decyduje się na wykonywanie takiego zabiegu w profesjonalnych salonach, dzięki czemu włosy zniszczone farbowaniem zdarzają się coraz rzadziej. Jeśli jednak nasze kosmyki są bardzo delikatne, warto pomyśleć o hennie zamiast farby;
  • rozjaśnianie – jest to intensywny zabieg, który wpływa niekorzystnie na strukturę włosa. Z tego względu, bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu nie powinny być dla nikogo dużym zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli zabieg ten często powtarzamy;
  • prostowanie – stylizacja na gorąco również nie sprzyja naszej fryzurze. Włosy zniszczone od prostownicy czy lokówki to dziś prawdziwa plaga. Jeśli więc musimy ich używać, przed prostowaniem lub kręceniem włosów zastosujmy kosmetyki chroniące je przed zbyt wysoką temperaturą;
  • nieodpowiednia pielęgnacja – zbyt częste mycie włosów, stosowanie zbyt mocnych kosmetyków o nieodpowiednim składzie, które nie są dopasowane do rodzaju włosów, czy też niewłaściwe rozczesywanie poprzez ich szarpanie, ciąganie na siłę – to tylko przykłady błędów w pielęgnacji kosmyków, wpływających na pogorszenie się ich kondycji;
  • nieodpowiednia woda – częste moczenie włosów w wodzie mocno chlorowanej czy nawet morskiej również może niszczyć włosy;
  • niewłaściwa dieta – pokruszone i postrzępione włosy, które są wyraźnie osłabione mogą być sygnałem, iż nasza dieta jest uboga w witaminy i minerały odpowiadające za ich dobrą kondycję. Najbardziej cierpią na tym cebulki włosów, przez co włosy mogą również nadmiernie wypadać;
  • stres – ciągłe napięcie nerwowe przyczynia się do znacznego osłabienia włosów i ich stopniowego niszczenia;
  • zaburzenia hormonalne – włosy stają się bardzo podatne na niszczenie i osłabienie zarówno w trakcie, jak i po ciąży. Odpowiedzialne są za to nieustanne wahania hormonów w ciele kobiety.

Skuteczna regeneracja włosów – jak zregenerować zniszczone włosy?

Co robić, gdy mamy włosy zniszczone, suche, wykruszone, poplątane i sfilcowane? A do tego brakuje im blasku i sprężystości? Czy istnieje dla nich jeszcze jakiś ratunek? Oczywiście da się uratować zniszczone włosy, ale proces ten nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza, gdy mamy bardzo zniszczone włosy, przywracanie im dobrej kondycji oraz ładnego i zdrowego wyglądu może potrwać. Nasza systematyczność i cierpliwość zostaną jednak wynagrodzone w postaci pięknych kosmyków, które odzyskają swój blask. A zatem jak zregenerować włosy? Istnieje wiele możliwości, które zakładają skorzystanie z profesjonalnych zabiegów na włosy oraz tych wykonywanych samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że podstawą jest w tym przypadku nauczenie się zasad prawidłowej pielęgnacji naszych włosów.

Prawidłowa pielęgnacja włosów dla pełnego odbudowania ich struktury

Jak odbudować zniszczone włosy? Przede wszystkim musimy zacząć traktować je dokładnie tak, jak tego potrzebują. Dobra i skuteczna kuracja na zniszczone włosy powinna być kompleksowa, co oznacza, że musimy zadbać o nie w każdy możliwy sposób, od zewnątrz i od środka. W jaki sposób?

1. Prawidłowa suplementacja

Właściwe odżywienie włosów to pierwsza kwestia, którą musimy się zająć, gdy ich kondycja jest zła. Obecnie w sprzedaży znajdziemy mnóstwo suplementów diety, które zawierają wartościowe składniki odżywcze, wpływające na wygląd i zdrowie naszych włosów. A więc czym odżywić włosy? Pomogą nam przede wszystkim witaminy z grupy B, zwłaszcza biotyna i witamina B6 oraz witamina D. Zapobiegają one wypadaniu włosów, stymulują ich wzrost, a do tego zapewniają ich zdrowy wygląd, intensywny kolor i połysk. Bardzo ważna jest też suplementacja minerałów, takich jak selen i cynk, które wzmacniają i nawilżają włosy, dodają im sprężystości i elastyczności, a do tego chronią je między innymi przed działaniem promieni UV.

2. Dobrej jakości szampony i odżywki

Odpowiednie kosmetyki do włosów zniszczonych to podstawa ich pielęgnacji. Regeneracja włosów w domu przebiegnie szybciej jeśli w naszej kolekcji znajdzie się szampon i odżywka na zniszczone włosy o wartościowym składzie. Przede wszystkim powinny być to proteiny stanowiące budulec włosa, ale także substancje nawilżające, jak aloes lub mocznik i kwas hialuronowy oraz różnego typu emolienty i oleje roślinne. Na włosy dobrze wpływa także jedwab, który wspomaga ich regenerację, nawilża i chroni nasze włosy. Upewnijmy się także, że wybrane przez nas odżywka i szampon na zniszczone włosy nie zawierają składników pogarszających ich kondycję, jak alkohol denat, parabeny i SLS-y. Pamiętajmy, aby nie nadużywać produktów do pielęgnacji włosów. Nakładajmy ich małe ilości i dokładnie spłukujmy całość ciepłą wodą.

3. Olejowanie

Jak odżywić zniszczone włosy po farbowaniu lub częstym prostowaniu? Osłabione i kruszące się włosy możemy zregenerować przy pomocy olejów, które wspomagają odbudowę włosów, odżywiają je, wzmacniają i chronią przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli mamy mocno zniszczone końcówki włosów oleje nakładamy jedynie na tę ich część. A w przypadku, gdy naszym problemem są osłabione, przesuszone i połamane włosy na całej długości, olejowanie zaczynamy już od ich nasady.

4. Podcięcie włosów

Wiele osób zastanawia się czy zniszczone włosy trzeba obciąć? Niestety, jeśli ich kondycja jest bardzo zła, może okazać się to nieuniknione. Nawet najlepsza regeneracja włosów nie jest w stanie cofnąć uszkodzeń, które mocno nadwyrężyły strukturę włosów. Oczywiście nie musimy od razu dokonywać drastycznych cięć, całkowicie zmieniając swój wizerunek. Na początek wystarczy podciąć najbardziej zniszczone końcówki i umówić się na kolejną wizytę u fryzjera na przykład po miesiącu.

5. Poprawne mycie włosów

Jak myć zniszczone włosy? Przede wszystkim, jeśli nie jest to konieczne, zrezygnujemy z robienia tego każdego dnia. Oprócz tego, podczas mycia nie powinniśmy ich w żaden sposób szarpać, szorować czy ciągnąć. Wystarczy delikatny masaż skóry głowy opuszkami palców. Zrezygnujmy też z dynamicznego wycierania włosów ręcznikiem. Zamiast tego lekko je odsączmy z nadmiaru wody i pozwólmy im swobodnie wyschnąć.

Domowe sposoby na zniszczone włosy. Co na zniszczone włosy warto stosować?

Jeśli chodzi o zniszczone włosy, domowe sposoby są w stanie pomóc nam w ich odżywieniu i zregenerowaniu. Wystarczy skorzystać z tego co daje nam natura, aby poprawić kondycję naszej fryzury i przywrócić jej zdrowy wygląd. Jaki jest najlepszy sposób na zniszczone włosy?

1. Domowa maska do włosów zniszczonych

Domowe maseczki na zniszczone włosy stosowały już nasze prababki, które chciały zadbać o piękny wygląd swoich fryzur. W czasach, gdy w sklepach nie można było znaleźć zbyt wielu kosmetyków, a zawód fryzjera dopiero się rozwijał, sprawdzona maska do włosów zniszczonych przygotowana w domu, była najskuteczniejszym rozwiązaniem. Jedna z najprostszych mikstur tego rodzaju to na przykład maska z jajka i oliwy z oliwek. Wystarczy dokładnie je ze sobą zmieszać, a następnie nałożyć na umyte wcześniej włosy. Maskę pozostawiamy ma 15 minut, najlepiej pod czepkiem, po czym spłukujemy ją chłodną wodą.

2. Miód na włosy

Wiele osób twierdzi, że najlepsza maska na zniszczone włosy to ta stworzona na bazie miodu. To doskonały sposób na nawilżanie włosów w domu, ale miód poprawia również ich ogólną kondycję oraz dodaje im blasku i miękkości. Miód możemy połączyć z gotową odżywką lub maską na włosy, którą nakładamy na nie i trzymamy pod czepkiem przez co najmniej pół godziny.

3. Olejowanie oliwą z oliwek

Jakie są domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu, farbowaniu czy prostowaniu? Jednym z nich jest z pewnością olejowanie, o którym już wspominaliśmy. Oliwa z oliwek na włosy to świetne rozwiązanie, gdy mamy osłabione, zniszczone, suche i łamiące się włosy. Oliwa pozwala je bowiem dogłębnie nawilżyć i odbudować strukturę włosów oraz zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.

4. Płukanka z pokrzywy

Płukanki na bazie ziół, takich jak pokrzywa są w stanie wzmocnić włosy oraz poprawić kondycję skóry głowy. Aby ją przygotować wystarczy zaparzyć pokrzywę, w postaci ususzonych liści lub gotowych herbatek. Gdy napar wystygnie spłukujemy nim włosy i pozostawiamy do wyschnięcia.

5. Masaż głowy

Masaż głowy pozwala pobudzić mikrokrążenie, dzięki czemu poprawia się zarówno kondycja skóry głowy, jak i produkcja nowych włosów. Zastosowanie dodatkowo naturalnych produktów, takich jak chociażby masło, pozwala poprawić kondycję włosów, poprawiając ich wygląd.

Profesjonalne zabiegi na zniszczone włosy

Jeśli domowe sposoby, odpowiednia pielęgnacja, kosmetyki i suplementacja nie przynoszą zamierzonych rezultatów, pozostają nam profesjonalne zabiegi na zniszczone włosy. Powinniśmy je wykonywać u sprawdzonego fryzjera, który dobierze odpowiedni zabieg do potrzeb naszych włosów. A więc co na bardzo zniszczone włosy może nam pomóc? Do wyboru mamy między innymi:

  • botoks na włosy – zabieg z wykorzystaniem kolagenu i kwasu hialuronowego, który polega na otwarciu łuski włosa, jej oczyszczeniu i zregenerowaniu;
  • laser LED – zabieg z użyciem światła czerwonego, które ma działanie dogłębnie regenerujące. Poprawia ogólną kondycję skóry głowy i włosów, przeciwdziałając ich wypadaniu;
  • rekonstrukcja włosów – zabieg z użyciem 19 aminokwasów, polega na otwarciu, oczyszczeniu i zakwaszeniu łusek włosów, a następnie na ich rekonstrukcji i wygładzeniu;
  • sauna parowa – zabieg wykonywany przy pomocy indywidualnie dobranych odżywek, których składniki docierają wgłąb włosów, dzięki otwarciu ich łusek przez parę wodną;
  • zabieg keratynowy – zabieg wykonywany na ciepło przy pomocy gorącego powietrza, polegający na uzupełnieniu keratyny w naszych włosach, przez co zostają one wzmocnione. Idealny dla włosów zniszczonych, matowych i suchych.

Jak zapobiegać przyszłym zniszczeniom włosów? Kieruj się tymi 4 zasadami!

Jak dbać o włosy, by nie doprowadzić do ich zniszczenia? Niezwykle istotna jest ich prawidłowa pielęgnacja i dostarczanie włosom wszystkich składników odżywczych, których potrzebują. Najwięcej szkody naszym włosom wyrządzają jednak najróżniejsze zabiegi, którym je poddaje. Oto zatem 4 zasady, którymi powinniśmy się kierować dla dobra naszych włosów:

  1. Rzadsze farbowanie – nawet najlepszej jakości farby mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów. A zatem czy można farbować zniszczone włosy? Jeśli ciężko jest Ci się obyć bez tego zabiegu, możesz wciąż farbować włosy, ale należy robić to ze znacznie mniejszą częstotliwością;
  2. Dobór koloru farby do włosów – dla dobra naszych włosów kolor farby, który wybierzemy powinien się różnić od naszego naturalnego koloru o maksymalnie 3 odcienie;
  3. Stosuj tylko jeden zabieg naraz – podczas jednej wizyty w salonie zdecyduj się na wykonanie pojedynczych zabiegów, takich jak farbowanie, rozjaśnienie czy prostowanie lub stylizacja włosów;
  4. Wybieraj te zabiegi, które nie są permanentne – zabiegi, które mają nam zapewnić trwały efekt z reguły są bardzo inwazyjne, przez co szkodzą kondycji włosów i po prostu je niszczą.
Literatura
  1. Kostrzewa, Marcin. “Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów 514 [02]. Z3. 03.”
  2. Małek, Elżbieta. “Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 514 [01]. Z1. 01.”
  3. Robinson, V. N. E. “A study of damaged hair.” J Soc Cosmet Chem 27 (1976): 155-161.
  4. Hoshowski, Myra A., and Chaitanya Patel. “Method of increasing hair shine and repairing alkaline-damaged hair.” U.S. Patent No. 5,254,336. 19 Oct. 1993.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *