Pożegnać Cienkie Włosy – TOP sprawdzone sposoby jak pogrubić włosy

Pożegnać Cienkie Włosy - TOP sprawdzone sposoby jak pogrubić włosy

Cienkie włosy to problemem, z którym boryka się bardzo duża grupa kobiet i mężczyzn. Bujne i grube włosy to przecież marzenie każdego z nas, ale niestety natura nie obdarzyła nimi wszystkich. Cienkie włosy z reguły są również dość delikatne, dlatego niezmiernie istotna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Istnieją również inne sposoby, dzięki którym kondycja tego typu kosmyków może się znacząco poprawić. Co zatem zrobić, aby w końcu zyskać mocne włosy? Oto nasze podpowiedzi.

Nawigacja:

  1. Czym się charakteryzują cienkie włosy?
  2. Przyczyny powstawania cienkich włosów
  3. Sprawdzone sposoby jak pogrubić cienkie włosy

Cienkie włosy – czyli jakie?

Zewnętrzna warstwa naszych włosów, czyli ich osłonka liczy od 4 do 12 łusek. Dzięki nim włosy nie są nadmiernie podatne na uszkodzenia i nie są narażone na utratę wilgoci. W przypadku włosów cienkich liczba łusek jest jednak mniejsza. Dodatkowo, mniejsza jest również ilość budującej je keratyny. W efekcie tego typu włosy cechują się dużą delikatnością i porowatością.

Włosy normalne przeciętnie mają około 0,05-0,07 mm grubości. Średnica włosów cienkich natomiast to zazwyczaj 0,03-0,04 mm. Między innymi z tego powodu cienkie włosy to również słabe włosy, gdyż są w stanie wytrzymać jedynie obciążenie wynoszące 25-40 gram. Podczas, gdy włosy zdrowe poradzą sobie z obciążeniem sięgającym 160-250 gram.

Jak zbudowane są cienkie włosy?

Warto też podkreślić, że włosy cienkie i rzadkie to nie synonimy. Musimy cały czas pamiętać, że grubość włosów to nie to samo co ich gęstość. Ktoś może mieć zatem grube i rzadkie włosy lub też cienkie i gęste owłosienie.

Dlaczego mam cienkie włosy? Przyczyny osłabionej struktury włosa

Jeśli chodzi o cienkie włosy, przyczyny ich ograniczonej grubości mogą być bardzo różnorodne. Wpływ na to mają chociażby nasze przyzwyczajenia związane z ich pielęgnacją czy zabiegami, jakim poddajemy włosy. Ale cienkie i delikatne włosy to często również efekt zmian zachodzących w naszych organizmach o podłożu zdrowotnym.

Nawykowe przyczyny cienkich włosów

Najczęstsze przyczyny cienkich włosów związane z naszymi nawykami to:

  • stylizacja na ciepło – nagminne korzystanie z suszarki, prostownicy czy lokówki osłabia włosy. Wysoka temperatura uszkadza chroniącą włosy strukturę białkową, przez co szkodliwe dla nich składniki mogą łatwiej do nich wnikać i w ten sposób je niszczyć;
  • głodówka i niewłaściwa dieta – aby nasze włosy były zdrowe i mocne potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Niezdrowa dieta uboga w witaminy i minerały oraz głodówki pozbawiają nas tych cennych substancji, na czym cierpi cały nasz organizm, w tym również włosy;
  • nadmierna ekspozycja na promienie UV – spędzanie zbyt dużych ilości czasu na słońcu może doprowadzić do uszkodzenia struktury włosów, przez co stają się one słabsze, cieńsze oraz pozbawione elastyczności i blasku;
  • nadmierny stres – ciągłe napięcie nerwowe wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu i często prowadzi również do osłabienia i wypadania włosów;
  • nieodpowiednie kosmetyki – pielęgnacja włosów produktami niedopasowanymi do ich rodzaju to duży błąd. Takie kosmetyki często zawierają składniki, które mogą nadmiernie obciążać cienkie, rzadkie włosy i negatywnie wpływać na ich ogólną kondycję;
  • przeciążenie włosów – regularne poddawanie włosów intensywnym zabiegom, takim jak farbowanie, rozjaśnianie, przedłużanie czy trwała ondulacja to bardzo częsta przyczyna cienkich włosów, które są przeciążane i osłabiane;
  • zbyt ciasne fryzury i niewłaściwe czesanie – codzienne wiązanie włosów w ciasny warkocz lub kucyk, a także szarpanie i ciąganie włosów podczas czesania to również powody ich osłabienia. W ten sposób uszkodzeniu ulegają bowiem cebulki włosów, przez co pogarsza się ich kondycja i zaczynają nadmiernie wypadać.

Chorobowe przyczyny cienkich włosów

Bardzo często cienkie włosy bez objętości to problem wynikający ze zmian chorobowych. Wśród tego typu przyczyn możemy wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne – w przypadku osób, które mają cienkie włosy genetycznie z takim samym problemem borykali się ich rodzice lub dziadkowie;
  • choroby autoimmunologiczne – gdy w wyniku choroby organizm zaczyna atakować i uszkadzać własne tkanki, cierpią na tym również włosy. Dlatego cienkie i osłabione włosy to często wynik choroby Hashimoto, tocznia czy reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • choroby skóry i infekcje – zmiany chorobowe w obrębie skóry głowy również doprowadzają do uszkodzenia i osłabienia włosów;
  • zaburzenia hormonalne – niedawna ciąża, odstawienie antykoncepcji czy chora tarczyca to niektóre z sytuacji, w których hormony szaleją w ciele kobiety, prowadząc do osłabienia mieszków włosowych i samych włosów. Z tego samego powodu, równie często obserwuje się pogorszenie kondycji włosów u kobiet w trakcie i po menopauzie;
  • problemy z odpornością – gdy cały organizm jest osłabiony i łatwiej poddaje się infekcjom, osłabieniu ulegają również włosy;
  • utrata nadmiernej ilości wagi w krótkim czasie – nagła utrata wagi może wynikać ze stosowania surowej diety lub rozwijającej się w organizmie choroby. W każdym z tych przypadków chudnięciu zazwyczaj towarzyszą też osłabione i wypadające włosy.

Jak pogrubić włosy? Sprawdzone sposoby na cienkie włosy

Jak dbać o cienkie włosy, by stały się grubsze i mocniejsze? Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Co prawda sposobów na wzmocnienie cienkich włosów jest sporo, jednak wiele zależy od tego jaka jest przyczyna ich gorszej kondycji. W pierwszej kolejności należy wyeliminować czynnik, który sprawia, że nasze włosy są cienkie, a dopiero potem znaleźć można najlepszy dla nas sposób na grubsze włosy. Podczas wyboru odpowiedniej metody musimy wziąć pod uwagę wszystkie cechy naszych włosów, w tym między innymi to jaka jest ich aktualna kondycja oraz porowatość włosów. A zatem jak pogrubić cienkie włosy?

1. Odpowiednia suplementacja i witaminy

Pierwszy sposób na cienkie włosy zakłada działanie od środka, poprzez dostarczenie naszemu organizmowi wszystkich tych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na naszą fryzurę. Co na cienkie włosy może nam zatem pomóc? W sprzedaży znajdziemy najróżniejsze suplementy na włosy, których producenci obiecują nam spektakularne efekty. Aby jednak upewnić się, że jest to prawda, zawsze dokładnie sprawdzajmy skład takich preparatów. Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć witaminy na wzmocnienie włosów, zwłaszcza te z grupy B (np. biotyna, kwas foliowy, witamina B6) oraz witamina D, ale także minerały wpływające na ich kondycję (np. selen, cynk, żelazo). Dobrej jakości suplementy są w stanie wzmocnić włosy, dogłębnie je odżywić i zregenerować, poprawiając ich wygląd oraz przyśpieszając wzrost nowych włosów. Warto też wypróbować zioła, takie jak na przykład senes na włosy.

2. Naturalne, prawidłowo dobrane kosmetyki

Pielęgnacja włosów cienkich i delikatnych powinna się opierać na wyborze odpowiednich kosmetyków. Podstawą jest tutaj oczywiście szampon do cienkich włosów, który dokładnie oczyści włosy, ale jednocześnie nie spowoduje ich uszkodzeń oraz ich nadmiernie nie obciąży. Dobry szampon do włosów cienkich może także unieść je u nasady. Dodatkowo chroniąc przy tym włosy na końcach, gdyż bywają one w tym miejscu mocno zniszczone. Bardzo ważna jest także dobrze dobrana, skuteczna odżywka do włosów cienkich i delikatnych, która dostarczy im wartościowych substancji poprawiających kondycję włosów i dogłębnie je nawilży.

Pielęgnacja cienkich włosów jest czasochłonna, co oznacza, że nie istnieje żaden szybki, cudowny sposób na cienkie włosy. Nie możemy zatem liczyć na to, że w pierwszym lepszym sklepie kupimy jakieś kosmetyki pogrubiające włosy, zaaplikujemy je i problem natychmiast zniknie. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest dodanie włosom objętości poprzez zastosowanie delikatnych produktów, jak chociażby pianka do włosów. Oczywiście najlepiej jeśli będzie to preparat przeznaczony do włosów cienkich.

Niezależnie jednak od tego jaki kosmetyk wybierzemy do naszych wymagających włosów, pamiętajmy o umiarze w jego ilości. Zbyt dużo szamponu, odżywki czy pianki może spowodować nadmierne obciążenie włosów i ich uszkodzenie.

3. Minoksydyl, finasteryd, kortykosteroidy – preparaty na receptę

Szukając sposobu na pogrubienie włosów możemy również sięgnąć po znacznie mocniejsze preparaty, które je wzmacniają i pobudzają ich wzrost. Są to jednak środki dostępne wyłącznie na receptę, dlatego ich zastosowanie jest możliwe tylko po wizycie u lekarza.

  1. Minoksydyl jest przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Substancja ta może być zawarta w płynach przeznaczonych do wcierania w skórę głowy, ale też w ampułkach lub szamponach.
  2. Finasteryd natomiast mogą stosować wyłącznie mężczyźni. Oryginalnie, ten lek w postaci tabletek jest wykorzystywany przy przeroście prostaty, ale jak się okazuje może także ograniczać wypadanie osłabionych włosów.
  3. Przy poważnych problemach, gdy mamy mało włosów, które są słabe i wypadają w zbyt dużych ilościach, pomóc mogą też kortykosteroidy. Występują one w postaci tabletek, maści czy płynu.

4. Odpowiedni sposób mycia i suszenia włosów

Podczas mycia i suszenia nasze cienkie i sypkie włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia. Musimy zatem zadbać o to, by zabiegi te były wykonywane bardzo delikatnie, oczywiście przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Oprócz doboru dobrego szamponu i odżywki, zwróćmy uwagę na temperaturę wody. Zbyt gorąca lub za zimna woda może podrażniać skórę głowy oraz niszczyć łodygę włosa. Woda powinna być zatem po prostu ciepła (ok. 38 stopni Celsjusza).

Bardzo ważne jest też suszenie włosów. Zdecydowanie nie powinniśmy ich trzeć ręcznikiem, gdyż może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Mokre włosy od razu owijamy w ręcznik, który bardzo szybko wchłonie nadmiar wody. Jeśli to możliwe, zrezygnujmy też z używania suszarki lub przynajmniej ustawmy w niej letni albo chłodny nawiew. Z kolei do rozczesywania włosów stosujmy szczotki z miękkim włosiem. Nawet, gdy włosy są trudne do rozczesania, róbmy to powoli i delikatnie, bez szarpania i ciągania.

5. Fryzury dla cienkich włosów

Co zrobić, żeby włosy były grubsze i mocniejsze? Rozwiązaniem może być odpowiednie strzyżenie cienkich włosów oraz układanie ich w delikatne fryzury, które będą sprzyjać nawet włosom bez objętości. Niezależnie od tego czy mamy dużo czy mało włosów, cienkie krótkie włosy świetnie prezentują się we fryzurach w kształcie U lub V. Jeśli chcemy ułożyć cienkie długie włosy, luźne upięcie również może dodać im nieco objętości. A zatem w jaki sposób strzyc i jak układać cienkie włosy? Nasze propozycje to:

I. Fryzura Pixie

Jeśli interesują nas krótkie fryzury na cienkie włosy, doskonałym wyborem może okazać się klasyczna Pixie. Włosy są zdecydowanie krótsze z tyłu i dłuższe z przodu, tworząc swego rodzaju grzywkę. Charakterystyczny dla tego strzyżenia jest także asymetryczny przedziałek oraz postrzępione końcówki.

II. Asymetryczny Bob

Włosy w tej fryzurze są z tyłu ścięte krócej i stopniowo stają się dłuższe po bokach. Jest to tak zwane strzyżenie w kształcie A, które również sprawdza się u osób z krótkimi i cienkimi włosami. A grzywka spadająca na bok pozwala również zakryć wysokie czoło.

III. Proste cięcie

Jeśli masz bardzo cienkie włosy do ramion, klasyczną fryzurą jest ich proste cięcie z przedziałkiem na środku. Równo ścięte końcówki sprawdzają się doskonale również przy rzadkich włosach.

IV. Upięcie w luźny kucyk

Osoby, które mają długie cienkie włosy i nie chcą ich ścinać mogą dodać swojej fryzurze objętości poprzez jej odpowiednie upięcie, na przykład w kucyk. Wystarczy delikatnie unieść włosy u nasady, a następnie zebrać włosy w wysoki kucyk i lekko związać. Dzięki temu włosy będą pełne objętości.

Czy cienkie włosy warto zapuszczać?

Zapuszczanie cienkich włosów to z pewnością dobry pomysł. Zwłaszcza, gdy są one jednocześnie gęste, efekt może być naprawdę świetny. W zależności od naszych własnych upodobań mogą one mieć długość do łopatek czy nawet do pasa. A jeśli oprócz tego, że nasze włosy są cienkie to na dodatek jest ich mało, podczas ich zapuszczania należy je dodatkowo wspomóc preparatami na porost włosów. Nie tylko stymulują one szybszy wzrost nowych włosów, ale także sprawiają, że są one znacznie mocniejsze.

6. Profesjonalny zabieg pogrubiania włosów

Odpowiednie uczesanie dla cienkich włosów może przynieść fantastyczne efekty, ale co jeśli zależy nam na tym by były one trwałe? Czy istnieje skuteczny zabieg pogrubienia włosów? Okazuje się, że faktycznie możemy uzyskać świetne rezultaty z pomocą fachowców.

  1. Jednym z tego typu zabiegów jest peptydowa terapia włosów, która zagęszcza i pogrubia włosy, przeciwdziała ich wypadaniu i przyśpiesza wzrost nowych, mocniejszych włosów. Innowacyjna formuła składająca się z 7 peptydów oraz kwasu hialuronowego jest wstrzykiwana w skórę głowy w serii mikrowkłuć, które są praktycznie bezbolesne. Cała terapia trwa 2 miesiące, w trakcie których wykonuje się 4 zabiegi co 2 tygodnie. Pojedynczy zabieg zazwyczaj trwa około pół godziny i kosztuje 750-850 zł.
  2. Osoby szukające sposobów na pogrubianie włosów często decydują się też na zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego. Laseroterapia jest mało inwazyjna i pomaga w uzyskaniu efektu lepszego zagęszczenia włosów, a także zatrzymuje proces ich nadmiernego wypadania i stymuluje wzrost nowych włosów.
  3. Często można usłyszeć opinię, iż w ujarzmieniu cienkich włosów może też pomóc ich keratynowe prostowanie. Zdania są jednak podzielone. Wiele osób uważa, że mimo dobrych właściwości keratyny, po zabiegu ich włosy stają się jeszcze bardziej oklapnięte i obciążone. A to zdecydowanie nie jest dobre dla cienkich włosów.

Jednak nie wszystkie zabiegi przyniosą oczekiwane rezultaty. Wśród zabiegów, które całą pewnością im nie służą należy także wymienić farbowanie czy tapirowanie. Ale osłabione, suche i elektryzujące się włosy z pewnością nie będą też wyglądać dobrze jeśli zaaplikujemy sobie ich nadmierne cieniowanie. Początkowo, efekt takiego strzyżenia może być zadowalający. Jednak po kilku dniach włosy zdają się być poszarpane i zniszczone, a do tego jeszcze bardziej tracą na swojej objętości.

Literatura
  1. Brzezińska-Wcisło, Ligia, et al. “Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów.” Post Dermatol Alergol 24 (2007): 282-9.
  2. Małek, Elżbieta. “Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów 514 [02]. Z1. 03.”
  3. Makuch, Kinga, and Katarzyna Opasińska. “Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów.” Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia (2016): 72.
  4. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/types/female-pattern

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *