Przerzedzone i rzadkie włosy. Poznaj TOP sposoby jak zagęścić włosy!

Przerzedzone i zbyt rzadkie włosy

Rzadkie włosy to mankament, z którym zmaga się wielu ludzi. Przyczyny tego, że mamy mało włosów mogą być bardzo różne, ale efekt jest z reguły ten sam – nasza fryzura nie wygląda tak jakbyśmy tego chcieli, przez co popadamy w kompleksy i tracimy pewność siebie. W jaki sposób możemy sobie zatem poradzić z taką niedoskonałością? Jak mieć gęstsze włosy? Przedstawiamy najistotniejsze informacje na ten temat.

Nawigacja:

  1. Jakie są przyczyny przerzedzenia włosów?
  2. Jak zagęścić włosy bez-zabiegowo? Co na zagęszczanie warto stosować?
  3. Zagęszczanie włosów u specjalisty – metoda keratynowa, ultradźwięki, mikroringi, przeszczep
  4. Domowe sposoby na gęste włosy – maseczki, olejowanie, odpowiednie fryzury

Skąd się biorą przerzedzone i rzadkie włosy? Przyczyny problemu

U osób, których problemem są rzadkie włosy, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne. Wiele może zależeć od naszych genów, codziennych nawyków czy schorzeń, z jakimi się zmagamy. Wszystkie te czynniki powodują jednak zaburzenia prawidłowego procesu wzrostu włosów, za co odpowiedzialne mogą być chociażby słabe cebulki włosów. Efektem tego są rzadkie włosy męskie i żeńskie, z którymi chcemy walczyć. W pierwszej kolejności musimy się jednak dowiedzieć, co powoduje takie nieprawidłowości we wzroście włosów. Najczęstsze przyczyny przerzedzonych włosów to między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne – rzadkie i słabe włosy u dziecka mogą wynikać z tego, że z takim samym problemem borykali się jego rodzice i dziadkowie. Predyspozycje do przerzedzenia włosów są bowiem dziedziczne;
  • choroby włosów i skóry głowy – takie choroby jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy grzybica skóry głowy mogą sprawić, że włosy będą nadmiernie wypadać i zostaną przerzedzone;
  • stosowanie niektórych leków – nadmierna utrata włosów może być także skutkiem przyjmowania np. leków przeciwkrzepliwych, antykoncepcyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwreumatycznych, przeciwdepresyjnych, nasercowych oraz agresywnych leków przeciwnowotworowych;
  •  zaburzenia hormonalne – niewłaściwe stężenie hormonów np. przy łysieniu androgenowym i niedoczynności tarczycy również wpływa na osłabienie i wypadanie włosów w dużych ilościach;
  • łysienie plackowate – choroba o podłożu autoimmunologicznym, w wyniku której mieszki włosowe ulegają zmniejszeniu i spowolniony zostaje porost włosów. Może występować również u dzieci;
  • nieprawidłowa dieta – wypadanie i ścieńczenie włosów może być spowodowane niedoborami witamin i minerałów, które budują strukturę włosów i odpowiadają za ich prawidłowy wzrost;
  • niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów, zbyt częste ich mycie oraz nadużywanie suszarki czy prostownicy  – wszystkie te nawyki wpływają negatywnie na kondycję włosów, które zostają osłabione, są łamliwe i wypadają w dużych ilościach;
  • stres – życie w ciągłym napięciu przyczynia się do osłabienia całego organizmu, w tym również włosów, które zaczynają nadmiernie wypadać.

Jak zagęścić włosy? Sposoby na niechirurgiczne uzupełnianie włosów

Co zrobić żeby mieć gęste włosy? Przede wszystkim warto ustalić co jest przyczyną osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadanie, w czym może nam pomóc dermatolog lub trycholog. Bardzo rzadkie włosy u mężczyzny i kobiety oraz dość charakterystyczne łysienie, na przykład w okolicy skroni lub na czubku głowy, mogą świadczyć o chorobach lub innych zaburzeniach, które należy leczyć pod okiem specjalisty.

Gdy marzą się nam bardzo gęste włosy, w pierwszej kolejności należy wypróbować metody obejmujące niechirurgiczne zagęszczanie włosów, które są nieinwazyjne. Podstawą jest w tym przypadku zatroszczenie się o to, aby nasze włosy i cebulki włosowe znów stały się mocne i odporne na uszkodzenia.

A zatem czym wzmocnić przerzedzony włosy?

Przede wszystkim zadbajmy o zdrową dietę, która dostarczy nam wszystkich witamin i minerałów niezbędnych naszym włosom do prawidłowego wzrostu. Gęste włosy u mężczyzn i kobiet to zasługa między innymi witamin i minerałów:

  • witamin z grupy B,
  • witaminy A, C, E,
  • żelazo,
  • cynk,
  • miedź,
  • krzem.

Oprócz tego, naturalne zagęszczanie włosów obejmuje również ich właściwą pielęgnację przy pomocy delikatnych kosmetyków, przeznaczonych właśnie do osłabionych włosów.

Co na zagęszczenie włosów warto więc wypróbować? Jeśli naszym celem są gęste włosy, preparaty dostępne w sprzedaży mogą nam pomóc w jego osiągnięciu. Wszelkiego typu leki, suplementy diety czy kosmetyki lecznicze mogą mieć różną formę. Ich wybór jest naprawdę duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Większość osób preferuje jednak tabletki i kapsułki, które są łatwe w zażywaniu.  Musimy skupić się na wszystkich tych produktach, które dużą ilość składników, dzięki którym włosy mogą zostać skutecznie zagęszczone. Im więcej składników naturalnych, które wymieniliśmy wyżej – tym nasze włosy szybciej nam podziękują.

Zagęszczanie włosów zabiegowe – jak specjalista uzupełni przerzedzone włosy?

Niezależnie od tego czy naszym problemem jest przerzedzenie włosów na czubku głowy, po jej bokach czy też z przodu głowy, możemy zwrócić się po pomoc do specjalisty. Istnieją różne metody zagęszczania włosów, które może nam zaproponować lekarz. Wiele osób zastanawia się też ile kosztuje zagęszczanie włosów. Cena jaką musimy zapłacić za uzupełnienie włosów zależy jednak od rodzaju zabiegu, na jaki się zdecydujemy. A do wyboru mamy między innymi takie metody jak:

1. Metoda keratynowa

Keratynowe zagęszczanie włosów jest przeznaczone dla każdego. kogo problemem są przerzedzone włosy na czubku głowy, w okolicy skroni, czy w innych miejscach na głowie. Jeszcze do niedawna keratynowe przedłużanie i zagęszczanie włosów było zabiegiem wykonywanym tylko przez profesjonalistów. Polegało wówczas na doczepianiu pasm włosów przy pomocy łączeń keratynowych.

Teraz jednak w sprzedaży znajdują się specjalne preparaty zawierające mikrowłókna do zagęszczania włosów. Mają one postać aerozolu, który możemy stosować samodzielnie. Dzięki nim na powierzchni włosów osadzają się mikroskopijnych rozmiarów włókna keratynowe, które optycznie zagęszczają fryzurę. Efekt jest natychmiastowy, formuła jest bezpieczna dla włosów i zostaje całkowicie zmyta przy pierwszym myciu włosów. Zabieg może być powtarzany dowolną ilość razy. Produkty tego typu dostępne są w różnych odcieniach i przeciętnie kosztują ok. 100 zł.

2. Metoda ultradźwiękowa

Kolejna metoda to uzupełnianie włosów przy pomocy ultradźwięków. W ten sposób może być wykonane zagęszczanie włosów u mężczyzn i kobiet. Zabieg polega na trwałym przypięciu dopinek do włosów naturalnych poprzez zastosowanie ultradźwięków. Włosy są zagęszczane na zimno, przez co nie ma ryzyka uszkodzenia pasm włosów. Efekt jest bardzo naturalny i utrzymuje się przeciętnie pół roku, ale zabieg można często powtarzać. Jego cena waha się od 1500 do 2500 złotych i zależy od ilości użytych pasm oraz od ich jakości.

3. Metoda mikroringów

W ramach tej metody kosmyki są doczepiane do naturalnych włosów za pomocą malutkich obrączek z metalu. Zabieg jest wykonywany na zimno, więc nie powoduje niszczenia włosów, ale ze względu na mechaniczne zaciskanie obrączek, osoba poddająca się tej procedurze powinna mieć zdrowe włosy naturalne. Metoda jest też polecana głównie kobietom, u których dłuższe włosy dokładnie przykrywają mikroringi, nawet, gdy włosy przemieszczają się w ciągu dnia. Przy odpowiedniej pielęgnacji efekty zabiegu utrzymują się nawet do 5 miesięcy. W przypadku doczepiania krótkich pasemek zapłacimy za nie ok. 400-700 złotych. Koszt doczepienia dłuższych dopinek może się natomiast wahać od 1000 do 2000 złotych.

4. Przeszczep włosów

Tego typu zabieg zagęszczania włosów na stałe to tak naprawdę ostateczność. Kiedyś dostępna była tylko metoda polegająca na pobraniu od pacjenta fragmentu owłosionej skóry głowy, z którego następnie pobierano materiał potrzebny do przeszczepu. Teraz lekarz może natomiast pobrać pojedyncze zespoły mieszków włosowych, dzięki czemu zabieg jest mniej inwazyjny. Metoda ta jest wykorzystywana głównie u mężczyzny, którzy doświadczają łysienia androgenowego, ale może zostać wykonany również u kobiet. Jego skuteczność jest bardzo wysoka, ale wiele osób odstrasza koszt przeszczepu włosów. Cena waha się od 1500 do 10 000 złotych i zależy od ilości implantów, czyli od wielkości łysiny.

Więcej o zabiegu przeszczepu włosów oraz jego wadach i zaletach przeczytacie tutaj.

Domowy sposób na gęste włosy i ich szybkie zagęszczenie

Doklejanie włosów i ich optyczne zagęszczanie to nie jedyne sposoby na osiągnięcie zamierzonego celu. Istnieją przecież również domowe sposoby na zagęszczenie włosów, które mogą zapewnić nam naprawdę dobre rezultaty. Czasem wystarczy wprowadzić odpowiednie nawyki codziennej pielęgnacji włosów lub wykorzystać produkty, które znajdują się w naszej kuchni. A zatem jak zagęścić włosy domowymi sposobami?

1. Maseczki odżywcze na włosy

Gęste, puszyste, zdrowe włosy to marzenie wielu osób. Aby uzyskać taki efekt można pielęgnować włosy przy pomocy samodzielnie wykonanych maseczek.

Bardzo popularna jest chociażby maseczka z jajek, która dogłębnie odżywia włosy, ogranicza ich nadmierne wypadanie i pobudza ich wzrost, głównie dzięki właściwościom białka. Aby ją wykonać wystarczy dokładnie roztrzepać dwa jajka i rozprowadzić je na skórze głowy oraz włosach. Po 20 minutach spłukujemy jajka chłodną wodą i dokładnie myjemy włosy.

Maska z drożdży to również stary, dobry sposób na gęstsze włosy. Ich właściwości zatrzymują wypadanie włosów, przeciwdziałają ich przetłuszczaniu się oraz zwiększają porost nowych włosów. Aby ją wykonać w naczyniu rozdrabniamy 3/4 kostki drożdży i dodajemy do nich 2 łyżki miodu. Całość dokładnie mieszamy i nakładamy na włosy i skórę głowy. Po ok. 30-45 minutach dokładnie zmywamy maseczkę.

2. Olejek rycynowy

Dzięki swoim właściwościom olejek rycynowy to kolejny dobry sposób na rzadkie włosy. Wmasowywany bezpośrednio w skórę głowy zatrzymuje nadmierne wypadanie włosów oraz pobudza cebulki włosów to produkowania kolejnych włosów. Dodatkowo, nakładany na włosy poprawia ich wygląd i sprawia, że łatwiej się rozczesują. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ilością olejku. Jeśli natomiast chodzi o czas trzymania takiej wcierki, zależy to od kondycji włosów, ale zwykle jest to od 15 minut do godziny.

3. Mycie włosów w odpowiedniej wodzie

Testując kolejne sposoby na gęste włosy nie zapominajmy o podstawach ich pielęgnacji. A tutaj niezwykle istotna jest temperatura wody. Powinna ona być przyjemnie letnia, nie za gorąca, ani też nie zimna. Jeśli woda jest zbyt chłodna, nie tylko się stresujemy (co przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów), ale również nie możemy liczyć na dokładne wypłukanie wszystkich zabrudzeń. Z kolei zbyt ciepła woda sprawia, że włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia, czego przecież chcemy uniknąć, gdy naszym problemem są cienkie i rzadkie włosy.

4. Odpowiednie fryzury

Nie tylko przyklejane włosy mogą zagęścić naszą fryzurę. Bardzo podobny efekt możemy na co dzień uzyskać dobierając odpowiednie fryzury na rzadkie włosy. W przypadku mężczyzn warto wycieniować włosy po bokach, a następnie zaczesać włosy na środku do tyłu. Dobrze wyglądają także włosy zaczesane na bok oraz delikatne irokezy.

Jeśli natomiast chodzi o fryzury z rzadkich włosów dla kobiet zdecydowanie warto stawiać na krótkie włosy i asymetryczne cięcia. Świetnie sprawdzi się tutaj klasyczny bob, układający się w kształt litery A oraz fryzura pixie z asymetrycznym przedziałkiem i postrzępionymi końcówkami.

Literatura
  1. Brzezińska-Wcisło, Ligia, et al. “Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów.” Post Dermatol Alergol 24 (2007): 282-9.
  2. Suska, Agata, and Bogdan Sadowski. “Cykl włosowy–rola komórek macierzystych, czynników wzrostu i hormonów.” Pracy Kosmetologa: 7.
  3. Brzezińska-Wcisło, L. I. G. I. A., et al. “Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka.” Post Dermatol Alergol 20 (2003): 260-266.
  4. Styczeń, Przemysław. “Włosom na ratunek.” Art of Beauty 2 (2015): 32-39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *