Przeszczep włosów: czy efekty przed i po warte są TAKIEJ ceny?

Przeszczep włosów: czy efekty przed i po warte są TAKIEJ ceny?

Przeszczep włosów to dla wielu osób jedyny sposób na odzyskanie swojego dawnego wyglądu, zanim włosy uległy przerzedzeniu. Jest to bardzo popularny obecnie zabieg, z którego korzystają zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jak zatem przebiega transplantacja włosów i kto może z niej skorzystać? Poniżej zgromadziliśmy wszystkie istotne informacje dotyczące tego rozwiązania.

Czy przeszczep włosów to jedyne rozwiązanie?

Dla wielu osób ogromnym problemem jest kwestia tego, jak ukryć zakola lub łysinę na czubku głowy. Szukają one w związku z tym skutecznych sposobów zagęszczenia włosów. Dość popularnym rozwiązaniem jest obecnie niechirurgiczne uzupełnianie włosów, ale jednak zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

W pierwszej kolejności przeprowadza on wywiad z pacjentem oraz zleca wykonanie badań, które pomagają określić przyczynę łysienia. Dzięki temu, jeśli tylko to możliwe lekarz będzie się starał zatrzymać chorobę powodującą osłabienie włosów. W tym celu stosuje się różne metody pozwalające na pobudzenie krążenia krwi w skórze oraz odżywienie mieszków włosowych. Mogą to być leki podawane doustnie, mezoterapia, naświetlania lub maski, kremy i wcierki nakładane na głowę.

Kiedy warto pomyśleć o zabiegu przeszczepu włosów?

Jeśli zależy nam na efektach w bardzo krótkim czasie to przeszczep włosów na zakola oraz inne części głowy pozbawione owłosienia, wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu jest m.in.:

  • łysienie androgenowe;
  • łysienie wywołane stanami zapalnymi;
  • utrata włosów po urazach i spowodowane oparzeniami;
  • wypadanie włosów w wyniku napromieniania;
  • rekonstrukcja skóry głowy;
  • blizny na owłosionej skórze powstałe w wyniku operacji.

Na czym polega przeszczep włosów?

Włosy do wykonania przeszczepu są pobierane z tych miejsc, które nie są objęte procesem łysienia. Zazwyczaj jest to tył lub bok głowy, ale zdarzają się też przypadki pobrania włosów z klatki piersiowej albo z pleców pacjenta. Jeśli chodzi o przeszczep włosów, zakola i szczyt głowy to najczęstsze strefy łysienia poddawane zabiegowi. Ale czasem włosy wszczepia się również w innych rejonach na twarzy i ciele pacjenta.

Obecnie lekarze stosują dwie metody przeszczepu włosów. Jest to:

1. Metoda FUE

W jej ramach lekarz pobiera pojedyncze zespoły mieszkowe, składające się z 1-4 włosów. Używa się w tym celu mikroskopu oraz specjalistycznych narzędzi, których średnica ma mniej niż 1 mm. Następnie, na skórze objętej łysieniem wykonuje się mikroskopijne nacięcia, w których zostają umieszczone pobrane wcześniej włosy. Zabieg jest małoinwazyjny i nie pozostawia blizn, ale jednocześnie jest dość czasochłonny.

2. Metoda STRIP

W przypadku tej metody lekarz pobiera od pacjenta fragment owłosionej skóry. Powstała wówczas rana jest następnie zszywana, a uzyskany fragment dzieli się pod mikroskopem na malutkie przeszczepy, które zawierają po jednym zespole mieszkowym. Podobnie jak w zabiegu metodą FUE, takie implanty włosów są następnie umieszczane w nacięciach na skórze, wykonanych w miejscach objętych łysieniem. Wszczepianie włosów tą metodą trwa krócej, ale po zabiegu pozostają blizny w miejscu pobrania skóry.

Etapy zabiegu transplantacji włosów

Sama procedura przeszczepu włosów nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga podjęcia pewnych przygotowań przed zabiegiem. Na czym one polegają?

1. Wstępna konsultacja u specjalisty

W pierwszej kolejności należy udać się na konsultacje do specjalisty, który ustali przyczynę wypadania włosów i dobierze najlepszą dla danego pacjenta metodę leczenia. Jeśli uzna on, że najlepsze efekty przyniesie właśnie przeszczep włosów, pozostaje wybór sposobu przeprowadzeniu zabiegu.

2. Zaplanowanie procesu rekonstrukcji owłosienia

Po podjęciu ostatecznej decyzji, lekarz musi dokonać precyzyjne oceny okolicy dawczej (miejsca pobrania zespołów mieszkowych) oraz określić, jak ostatecznie będzie wyglądała rekonstrukcja owłosienia. Jeśli pacjent ją zaakceptuje, przeprowadzany jest z nim dokładny wywiad oraz zleca się mu wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi, układ krzepnięcia czy poziom glukozy we krwi.

Lekarz powinien również poinstruować pacjenta o tym, z jakich leków i używek musi zrezygnować w odpowiednim czasie przed zabiegiem. W większości przypadków zalecenia te przedstawiają się następująco:

  • 3 tygodnie przed operacją – odstawienie preparatów, które zawierają minoksydyl;
  • 10 dni przed zabiegiem – rezygnacja z przyjmowania aspiryny oraz innych leków przeciwzapalnych;
  • 7 dni przed zabiegiem – odstawienie preparatów multiwitaminowych i środków zawierających witaminy z grupy B i E;
  • 3 dni przed zabiegiem – zakaz spożywania alkoholu;
  • 1 dzień przed zabiegiem – zakaz palenia papierosów.

3. W dniu zabiegu

W dniu zabiegu pacjenci powinni przyjąć wszystkie stosowane przez siebie leki, oprócz tych wymienionych wcześniej. Należy zjeść lekkostrawne śniadanie oraz umyć głowę szamponem. Nie można przy tym stosować żadnych innych produktów pielęgnacyjnych i leczniczych do włosów.

Zabiegi wykonywane są w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Po dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji opracowywanego obszaru, lekarz ostrzykuje go środkiem znieczulającym. Następnie wykonywany jest przeszczep włosów  zgodnie z wybraną metodą.

4. Rekonwalescencja i etap gojenia

Po operacji pacjent otrzymuje od lekarza szczegółowe wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób ma postępować. Do wykonywania codziennych obowiązków zazwyczaj można wrócić już następnego dnia, jednak zasinienie i obrzęk mogą się utrzymywać przez kilka dni po zabiegu. Czas gojenia się skóry głowy to najczęściej tydzień. Przez 2 tygodnie po przeszczepie włosów należy dodatkowo unikać dużego wysiłku fizycznego, a przez 6 tygodni trzeba chronić głowę przed słońcem.

Czy warto wykonać przeszczep włosów? Efekty przed i po są naprawdę zdumiewające

Głowa po przeszczepie w pierwszych dniach nie wygląda dobrze, ale zmienia się to już po mniej więcej tygodniu od zabiegu. Włosy po przeszczepie początkowo mogą się różnić od tych, które były w danym miejscu wcześniej. Po jakimś czasie zaczynają się zachowywać tak samo i rosną w jednakowym tempie. Po ok. 2 tygodniach można zauważyć, że przeszczepione włosy wypadają, ale jest to naturalny proces. Po 3 miesiącach włosy odrastają bowiem w tych samych miejscach.

Pierwsze wyraźne efekty operacji są widoczne po ok. 14 tygodniach. Włosy wyglądają bardzo naturalnie i nie ma śladu po zabiegu, co można zaobserwować na zdjęciach przedstawiających przeszczep włosów przed i po przeprowadzeniu procedury. A na jak długo nowe włosy pozostają na swoim miejscu? Rezultat jest trwały, choć należy pamiętać, że zgodnie ze swoim cyklem życia włosy wypadają i następnie ponownie odrastają.

Skutki uboczne zagrażające przy transplantacji włosów

Tak jak w przypadku wszystkich innych zabiegów, również przeszczep włosów związany jest z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Pierwszy tydzień po przeszczepie to okres ich największego nasilenia, po czym stopniowo zanikają. Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczamy:

  • ból pozabiegowy;
  • obrzęk w okolicy czołowej:
  • zaczerwienienie, zasinienie;
  • swędzenie;
  • blizny po przeszczepie włosów.

Nawrót łysienia niestety jest możliwy, choć zdarza się to rzadko. Dochodzi do tego u pacjentów, u których nie wyeliminowano w pełni przyczyny wypadania włosów. Powodem nawrotu może być też brak odpowiedniej pielęgnacji i suplementacji.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania przed zabiegiem?

Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o tym, iż zabieg przeszczepienia włosów będzie niemożliwy do wykonania. Chodzi między innymi o:

  • stan zapalny skóry głowy ;
  • zbyt zaawansowaną łysinę ;
  • zaawansowane zaburzenia hormonalne;
  • zaawansowaną cukrzycę ;
  • problemy z ciśnieniem i krzepnięciem krwi ;
  • uczulenie na środek znieczulający;
  • zbyt młody wiek ;
  • przebyty zawał;
  • łysienie plackowate.

Ile kosztuje przeszczep włosów? Cena całego zabiegu zależy od kliniki

Przeszczep włosów jest dość popularnym zabiegiem, który jest oferowany przez wiele klinik medycyny estetycznej na terenie całej Polski. Trudno jest konkretnie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje przeszczep włosów zakola, czubka głowy czy innych miejsc na ciele. Każda klinika ma swój cennik, a koszt poszczególnych zabiegów zależy od wielkości łysiny i ilości przeszczepionych włosów. Ceny zabiegów wahają się więc od 1,5 tys. złotych do nawet 15 tys. złotych. Wszystko tak naprawdę zależy od metody wyliczenia końcowej opłaty, w najlepszych klinikach stosuje się cenę za przeszczepiony włos, która waha się w granicach 6-9 zł, gdzie przy np. zaawansowanych zakolach musimy liczyć około 12 tysięcy cebulek włosów, które należy przeszczepić.

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego lekarza, warto jest zadać mu kilka pytań dotyczących:

  • jego dotychczasowego doświadczenia w przeprowadzaniu takich zabiegów;
  • stosowanych przez niego metod przeszczepiania włosów;
  • szczegółów przebiegu operacji;
  • przewidywanych efektów przeszczepu;
  • możliwych powikłań wynikających z zabiegu.

Podsumowanie

Dla osób, których problemem jest łysina na szczycie głowy lub duże zakola, przeszczep wydaje się być doskonałym wyjściem. I faktycznie uzyskane dzięki takiemu zabiegowi efekty są często spektakularne. A jak wiadomo poprzez poprawę wyglądu, bardzo często poprawia się również samopoczucie pacjentów, którzy nabierają większej pewności siebie i w rezultacie dokonują niezwykłych zmian w swoim życiu.

Pamiętajmy jednak, że przeszczep nie jest jedynym sposobem na wzmocnienie włosów i pobudzenie mieszków włosowych do bardziej intensywnego wzrostu. Warto więc w pierwszej kolejności skorzystać z metod farmakologicznych lub wcierek i masek nakładanych na włosy, które mogą okazać się skuteczne. Dopiero, gdy efekty okażą się mizerne, możemy zacząć myśleć o przeszczepie włosów.

Literatura
  1. Unger, Walter P., et al. Hair transplantation. CRC Press, 2010.
  2. Małek, Elżbieta. “Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów 514 [02]. Z1. 03.”
  3. Rassman, William R. “Hair transplant harvesting device and method for its use.” U.S. Patent No. 6,572,625. 3 Jun. 2003.
  4. Styczeń, Przemysław. “Włosom na ratunek.” Art of Beauty 2 (2015): 32-39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *