Jak zapuścić włosy? 12 sposobów na szybkie zapuszczanie włosów

12 sposobów jak zapuścić włosy szybko i skutecznie

Jak zapuścić włosy? Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego, jak pozwolić im rosnąć w naturalny sposób, ale kwestia ta jest znacznie bardziej skomplikowana. Kolejne etapy zapuszczania włosów składają się na długi proces, co nie wszystkim odpowiada. Może być to więc wyjątkowo frustrujące, zwłaszcza jeśli nasza aktualna fryzura zupełnie się nam nie podoba. Wystarczy przecież jeden nieostrożny ruch fryzjera, aby skazać nas na często wielomiesięczne odrastanie włosów. Nie ma niestety jednej odpowiedzi na pytanie w jakim tempie i jak rosną włosy u każdej osoby. Ale istnieją sposoby, dzięki którym możemy szybciej zyskać dłuższe włosy, o jakich marzymy.

12 prostych sposobów jak szybko zapuścić włosy nawet do pasa

Bardzo długie włosy to marzenie wielu osób, ale czy da się je zapuścić w krótkim czasie? Niezależnie od tego czy zapuszczamy włosy od zera czy od ramion, możemy wypróbować niejeden sprawdzony sposób na długie włosy, który przyśpieszy cały ten proces. Krok po kroku przedstawimy wam w artykule metody, które wielu osobom pomogły już zapuścić włosy do pasa, bez konieczności czekania na taki efekt długimi latami. A zatem jak szybko zapuścić włosy?

1. Regularnie podcinaj włosy

Od zawsze powtarzane jest stwierdzenie, że podcinanie końcówek to najlepszy sposób na przyspieszenie tempa wzrostu włosów. Nie jest to jednak do końca prawdą. Należy pamiętać, że włos rośnie od korzenia, a zatem podcięcie jego końcówki nie sprawi, że zacznie szybciej zyskiwać na swojej długości. Taki zabieg jednak poprawia ogólną kondycję włosów, dzięki czemu stają się one mocniejsze i zdrowsze. Pozbędziemy się tym sposobem zniszczonych końcówek, które mogą powodować ubytki w całych włosach i sprawimy, że nie będą się one łamać oraz kruszyć. Przestaniemy więc tracić zbyt dużą ilość włosów, które chcemy zapuścić. Końcówki najlepiej jest regularnie podcinać, co 6 do 10 tygodni.

2. Używaj naturalnego olejowania

Jak zapuścić długie włosy bez podcinania? Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z naturalnych olejów, które wykazują właściwości stymulujące porost włosów. Można je nakładać na całe pasma włosów, które dzięki temu otrzymują solidny zastrzyk wartościowych substancji odżywczych. Najważniejsze jednak, aby olejami masować również skórę głowy, tak by dostarczyć składniki aktywne do cebulek włosowych oraz pobudzić krążenie. Olejowanie, którego celem jest szybkie zapuszczanie włosów męskich i damskich, możemy wykonać przy pomocy takich olejów jak na przykład:

  • kokosowy;
  • arganowy;
  • olejek rycynowy;
  • z awokado;
  • jojoba.

3. Stosuj odpowiednią suplementację dla Twoich włosów

Często mówi się, że zdrowe włosy to długie włosy, ale na kondycję naszej fryzury tak naprawdę największy wpływ mają składniki odżywcze, których im dostarczamy w naszej diecie. Odpowiedni poziom witamin i minerałów jest szczególnie ważny w przypadku chociażby rzadkich włosów. Ich niedobór może jednak również spowolnić wzrost włosów i obniżyć ich kondycję. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy ulepszyć naszą codzienną dietę. Aby jednak przyspieszyć wzrost włosów, warto również sięgnąć po specjalne suplementy i tabletki na porost włosów. Obecnie w sprzedaży jest mnóstwo tego typu preparatów. Pamiętajmy więc, by podczas zakupu zwracać uwagę na ich skład. Powinny się w nim znaleźć między innymi takie składniki jak:

  • biotyna – ogranicza nadmierne wypadanie włosów, wzmacnia  cebulki włosowe, a także przyspiesza wzrost łodygi włosa oraz proces wzrostu nowych włosów;
  • kwas foliowy – poprawia wytrzymałość i kondycję cebulek włosowych, przez co włosy rosną szybciej;
  • cynk – zapewnia właściwe działanie keratyny, czyli budulca włosów oraz poprawia pracę gruczołów łojowych skóry głowy;
  • krzem – poprawia kondycję włosów, ogranicza ich wypadanie i przyspiesza wzrost nowych włosów;
  • magnez – zapewnia włosom energię potrzebną im do prawidłowego wzrostu;
  • selen – zapobiega wypadaniu włosów, chroni je przed szkodliwymi czynnikami i przesuszaniem się;
  • witamina C – zapobiega łamliwości włosów oraz rozdwajaniu się ich końcówek, przyczynia się do prawidłowego transportowania składników odżywczych do włosów;
  • żelazo – bierze udział w procesie tworzenia włosa, zapewnia jego prawidłową budowę oraz odpowiednie tempo jego wzrostu.

4. Powstrzymaj się od zabiegów chemicznych

Niestety, choć wiele osób uwielbia efekty, jakie dają zabiegi chemiczne, na czas zapuszczania włosów powinniśmy z nich całkowicie zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć. Farbowanie i rozjaśnianie włosów sprawia, że do naszych kosmyków dostają się inwazyjne środki chemiczne, takie jak barwniki, które mogą osłabiać włosy, przesuszać je lub nawet powodować ich wypadanie. A to w pewnością nie sprzyja ich szybszemu wzrostowi. Jeśli jednak nie umiemy powstrzymać się przed wykonywaniem takich zabiegów, korzystajmy z usług profesjonalnego fryzjera, który stosuje produkty z dużą zawartością składników naturalnych i nie nakłada ich zbyt wiele.

5. Pamiętaj o prawidłowej diecie na piękne i długie włosy

Do dbania o nasze włosy powinniśmy podchodzić w sposób holistyczny. Oznacza to, że musimy je pielęgnować zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jeśli naszym marzeniem są piękne, długi włosy powinniśmy w taki sposób ułożyć swoją dietę, by naszym włosom dostarczała na co dzień wszystkich niezbędnych im witamin i minerałów, o których już wspominaliśmy.

Oprócz tego warto spożywać duże ilości białka, które znajdziemy chociażby w mięsie drobiowym, rybach, orzechach albo jajkach. Na pobudzenie wzrostu włosów wpływają także kwasy omega-3 oraz omega-6, które znajdziemy w tłustych rybach, olejach roślinnych, nasionach czy orzechach. Warto też pić siemię lniane, pokrzywę czy drożdże, które również mają właściwości przyśpieszające wzrost włosów.

Nasza dieta powinna być natomiast pozbawiona soli czy żywności wysokoprzetworzonej, które wpływają niekorzystnie nie tylko na nasze włosy, ale również na cały nasz organizm.

6. Ogranicz stylizowanie na gorąco

Wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na kondycję włosów, gdyż może je osłabiać, nadmiernie wysuszać oraz sprawić, że będą podatne na działanie szkodliwych dla nich czynników. W związku z tym, w trakcie zapuszczania włosów powinniśmy odpuścić sobie regularne korzystanie z prostownicy i lokówki. Ograniczmy też do minimum używanie suszarki, na rzecz naturalnego wysychania włosów. Jeśli już musimy korzystać z takich urządzeń, róbmy to w sposób racjonalny, ustawiając w nich niższą temperaturę.

7. Nie myj głowy codziennie

Jeśli interesują nas domowe sposoby na długie włosy, ich odpowiednia pielęgnacja powinna być w tym przypadku podstawą. Przede wszystkim, musimy zrezygnować z codziennego mycia głowy, gdyż wbrew pozorom nie wpływa to korzystnie na kondycję włosów. A zatem jak często myć włosy i jak robić to prawidłowo?

W sytuacji, gdy włosy szybko się przetłuszczają trudno jest się oprzeć przed ich codziennym myciem. Warto jednak zdecydować się na użycie suchego szamponu, by wydłużyć przerwy między tymi zabiegami. Najlepiej jeśli będziemy to robić trzy razy w tygodniu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ choć szampon do włosów to podstawa ich pielęgnacji, jego nadużywanie może mieć również negatywne skutki. Oczywiście jest to niezbędny kosmetyk do usuwania brudu i zanieczyszczeń z włosów, ale gdy używamy go każdego dnia, wpływa to na zmniejszenie wytwarzania przez włosy naturalnych olejków. A to między innymi dzięki nim, włosy mogą pozostać prawidłowo nawilżone i dobrze się regenerować, przez co proces ich wzrostu przebiega we właściwy sposób.

O czym pamiętać przy myciu głowy?

Podczas mycia włosów powinniśmy pamiętać nie tylko o zastosowaniu szamponu, ale również odpowiedniej odżywki, która dostarczy włosom i skórze głowy odpowiednich substancji odżywczych i pomoże się im zregenerować. Ilość dostępnych w sprzedaży produktów tego typu jest naprawdę duża, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrym rozwiązaniem może być regenerum do włosów, ale także najróżniejsze wcierki i maski, które dodatkowo wzmacniają włosy i mogą sprzyjać ich szybszemu wzrostowi.

8. A po myciu spłucz głowę zimniejszą wodą

Po dokładnym umyciu włosów i skóry głowy oraz wykonaniu delikatnego masażu, należy spłukać włosy w taki sposób, aby usunąć nałożone na nie kosmetyki. Pamiętajmy jednak, aby w tym przypadku korzystać z nieco chłodniejszej wody. Pozwala ona zamknąć łuski włosa i tym samym uszczelnić jego osłonkę. Dzięki temu włosy będą mocniejsze i lepiej chronione przed szkodliwymi czynnikami, na przykład podczas ich stylizacji.

9. Uważnie szczotkuj mokre włosy

Woda osłabia wiązania wewnątrz włosa i sprawia, że stają się one mniej wytrzymałe. Dlatego aby uniknąć ich uszkodzeń, powinniśmy zrezygnować z rozczesywania mokrych i wilgotnych włosów. Jeśli nie mamy jednak wyboru i musimy to zrobić, najlepiej jest używać grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami lub specjalnych szczotek. Włosy, zwłaszcza te dłuższe najlepiej jest najpierw rozczesać przy ich końcach. Dopiero, gdy te są dobrze rozczesane możemy użyć grzebienia na całej długości włosów, przytrzymując je u nasady.

10. Chroń swoje włosy przed szkodliwymi czynnikami

Aby nasze włosy mogły prawidłowo rosnąć, musimy je chronić przed wszystkimi czynnikami, które mogą im w jakiś sposób szkodzić. Na początek warto jest zdecydować się na regularne stosowanie kuracji, które wzmacniają włosy i tworzą na nich barierę ochronną. Mogą być to najróżniejsze wcierki albo maseczki na włosy, które dodatkowo często też stymulują ich szybszy porost.

W sklepach znajdziemy też całą gamę produktów (jak np. dobra mgiełka czy spraye), które chronią włosy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, do których zalicza się także promieniowanie UV. Oprócz tego, nabyć można też kosmetyki, które stosuje się przed stylizacją włosów przy pomocy wysokich temperatur. Możemy zatem stworzyć na włosach barierę ochronną przed zastosowaniem prostownicy lub lokówki.

Dość ciekawym pomysłem jest także jedwabna poduszka, a właściwie poszewka. Dzięki temu, że jest ona niezwykle gładka i miękka, chroni włosy przed puszeniem i plątaniem się w nocy, przez co ogranicza też łamliwość włosów. Pamiętajmy tylko, by kupować wyłącznie poszewki wykonane z naturalnego jedwabiu.

11. Spróbuj metodę inwersji

Wśród osób pragnących przyspieszyć proces wzrostu włosów, bardzo popularna stała się metoda inwersji. Polega ona na nałożeniu na skórę głowy lekko podgrzanej oliwy z oliwek lub naszego ulubionego oleju i opuszczeniu głowy w dół na 4 minuty. Możemy przez ten czas stać lub siedzieć, w zależności od tego jak jest nam wygodniej. Po upływie 4 minut podnosimy głowę, ale pozostawiamy na niej olej na co najmniej dwie godziny, po czym go zmywamy. Zabieg ten należy wykonywać codziennie przez 7 dni, a następnie robimy sobie 3 tygodnie przerwy.

Czy metoda inwersji działa? Niestety nie można powiedzieć, by zabieg sam w sobie przyspieszał porost włosów, ale zdecydowanie poprawia cyrkulację krwi w obrębie głowy. To natomiast sprawia, że cebulki włosowe są lepiej stymulowane i są w stanie wyprodukować większą ilość włosów w krótszym czasie.

12. Śpij odpowiednio długo

Aby zapewnić naszym włosom zdrowe tempo wzrostu, musimy się wysypiać. To przecież nocą nasz organizm się regeneruje i wtedy również następuje reprodukcja komórek, w tym tych w skórze głowy. Jeśli więc ten proces zostanie zaburzony, cebulki włosowe nie będą w stanie prawidłowo pracować. W efekcie wzrost włosów będzie znacznie wolniejszy, a do tego będą one słabsze i bardziej narażone na nadmierne wypadanie czy łamanie się. Dla dobra naszych włosów, powinniśmy się zatem dobrze wysypiać każdej nocy.

Jak szybko rosną włosy na głowie i od czego to zależy?

Jak długo rosną włosy? Kwestia ta może zależeć od wielu czynników, takich jak chociażby kondycja naszych włosów. Im zdrowsze są nasze kosmyki, tym szybciej są w stanie zwiększyć swoją długość. Istnieją jednak przeciętne dane dotyczące procesu wzrostu włosów w określonych przedziałach czasowych. A zatem ile rosną włosy na miesiąc? Jest to zwykle ok. 1 cm, co oznacza, że w ciągu roku możemy zyskać o 12 cm dłuższe włosy. Pamiętajmy jednak, że wzrost włosów jest zależny od wielu czynników, takich jak:

  • genetyka i warunki dziedziczne;
  • ogólna kondycja włosów;
  • jakość powietrza, wody i środowiska, w którym żyjemy;
  • specyficzny typ włosa;
  • stan zdrowia;
  • wiek;
  • choroby.

Bonus: Jak dobrać fryzury przejściowe przy zapuszczaniu włosów?

Zapuszczanie włosów z krótkich fryzur jest najbardziej uciążliwe. Dlatego też, często największy problem z ich dobraniem mają mężczyźni. U kobiet natomiast fryzura przejściowa z krótkich na długie włosy może już nabrać różnych kształtów, z zależności od ich pierwotnej długości. Jakie fryzury przy zapuszczaniu włosów u kobiet i mężczyzn mogą się zatem najlepiej sprawdzić?

1. Krótkie męskie

Zapuszczanie krótkich włosów może być frustrujące. Aby ograniczyć złe emocje warto zacząć powoli, na przykład od zapuszczania włosów jedynie na samej górze głowy, pozostawiając boki nieco krótsze. Wraz ze wzrostem włosów na czubku głowy, będziemy mogli również wydłużać te na bokach. Po jakimś czasie możemy zacząć je cieniować, czy zaczesywać dłuższą grzywkę na bok.

2. Do szyi

Jeśli nasze włosy są na tyle krótkie, że nie można ich jeszcze związać, pozostaje nam ich odpowiednie stylizowanie. Fryzury na zapuszczanie włosów w tym przypadku mogą więc opierać się na zastosowaniu spinek i wsuwek, ale także najróżniejszych opasek, które są modne i przy okazji pomogą nam w poskromieniu rosnących włosów.

3. Do ramion

Przy włosach sięgających ramion możemy już zdziałać nieco więcej. Nie do przecenienia są wówczas usługi dobrego fryzjera, który jest w stanie wyczarować z nich świetne fryzury, bez nadmiernego ich skracania. Dobrze w tej sytuacji może się sprawdzić chociażby cięcie na prosto z przedziałkiem na boku.

4. Do pasa

Przy już długich włosach, możemy pobawić się w upinanie ich na najróżniejsze sposoby. Ciekawy warkocz, kok czy luźny kucyk będą się pięknie prezentować i uchronią długie włosy przed uszkodzeniami, które mogłyby spowalniać ich wzrost.

Jak przetrwać zapuszczanie włosów?

Zapuszczanie włosów jest z reguły długim procesem, który może trwać miesiącami lub nawet latami, w zależności od tego jakie efekty chcielibyśmy osiągnąć. Zawarte w tym artykule porady mogą go jednak nieco przyspieszyć. Warto z nich więc korzystać, pamiętając przy tym o holistycznym podejściu do pielęgnacji naszych włosów. Dbajmy o nie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, a odwdzięcza się nam swoim pięknym, zdrowym wyglądem oraz znacznie szybszym wzrostem.

Literatura
  1. Kruś, S., et al. “Kosmetyczne metody regulacji wzrostu włosów–mity i rzeczywistość.” Dermatol Estet 9.57 (2011): 369-377.
  2. Małecki, Maciej, and Karolina Podolska. “Preparaty genowe kodujące czynniki angiogenne efektywnie stymulują neowaskularyzację w skórze oraz wzrost włosów.”
  3. Suska, Agata, and Bogdan Sadowski. “Cykl włosowy – rola komórek macierzystych, czynników wzrostu i hormonów.” Pracy Kosmetologa: 7.
  4. Szklarczyk, Małgorzata, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. “Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.” (2012).
  5. Pecoraro, V., and I. P. L. Astore. “Measurements of hair growth under physiological conditions.” Hair and hair diseases. Springer, Berlin, Heidelberg, 1990. 237-254.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *