Ratujemy suche włosy! Skuteczne sposoby na nawilżanie włosów

Ratujemy suche włosy! Skuteczne sposoby na nawilżanie włosów

Suche włosy bez połysku, które często wręcz wyglądają jak siano na głowie, to problemu wielu osób. Napuszone, szorstkie i sztywne kosmyki zwłaszcza na końcach, nie wyglądają estetycznie i nie pozwalają nam na uzyskanie takiego efektu ich stylizacji, jakiego byśmy oczekiwali. Czy istnieje zatem dla nich jakiś ratunek? Czy wysuszone włosy mogą znów prezentować się pięknie i zdrowo? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko widzieć, jakie sposoby warto wypróbować.

Nawigacja:

  1. Kiedy mamy do czynienia z suchymi włosami?
  2. Przyczyny powstawania przesuszonych włosów:
  3. Jaki wpływ ma porowatość na pielęgnację suchych włosów?
  4. Jak nawilżyć włosy suche lub przesuszone? 9 skutecznych sposobów na nawilżanie włosów

Suche włosy – jak rozpoznać, że mamy z nimi do czynienia?

Bardzo suche włosy to problem występujący u kobiet i mężczyzn. Co ciekawe, u nasady włosy mogą być zdrowe, jednak już od połowy ich długości są one zauważalnie suche. Często mówi się, że są to włosy jak siano, ponieważ wyjątkowo łatwo się puszą i plączą, przez co trudno jest je rozczesywać. Dość charakterystyczne jest to, że szybko się elektryzują i łatwo łamią, a do tego widoczne są zniszczone i bardzo suche końcówki włosów, które często trzeba podcinać.

Jak odróżnić suche włosy od przesuszonych lub normalnych

Co więcej, suche i zniszczone włosy są szorstkie w dotyku, pozbawione blasku i nieelastyczne. Z tego powodu trudno jest je również ułożyć. Zwykle prezentują się dość dobrze zaraz po ich umyciu, jednak w ciągu dnia tracą ładny wygląd. W niektórych przypadkach suchość dotyczy nie tylko samych włosów. U części osób pojawia się bowiem również swędząca skóra głowy oraz suchy łupież.

Dlaczego pojawiają się suche włosy? Przyczyny możemy podzielić na trzy kategorie

Suche, puszące się i sztywne włosy mogą być efektem oddziaływania na nie szeregu różnych czynników. W większości przypadków prowadzą one jednak do zaburzeń w równowadze lipidowej, gdy gruczoły łojowe skóry głowy nie są w stanie wydzielać odpowiedniej ilości sebum. W takiej sytuacji, włosy nie są dostatecznie dobrze chronione i stają się bardziej podatne na zniszczenie i utratę wody.

1. Przyczyny środowiskowe i genetyczne

Przyczyny przesuszania się włosów można podzielić na trzy najważniejsze grupy. Pierwszą z nich stanowią przyczyny środowiskowe, wśród których należy wymienić takie czynniki jak:

  • uwarunkowania genetyczne – skłonność do przesuszania się włosów może być po prostu dziedziczona po naszych rodzicach i dziadkach;
  • nadmierna ekspozycja na słońce lub wiatr – pogoda ma duży wpływ na kondycję włosów. Jeśli więc latem regularnie wystawiamy je na działanie promieni słonecznych, a zimą na wiatr i mróz, efektem mogą być właśnie włosy suche i zniszczone;
  • regularne pływanie w chlorowanej lub słonej wodzie – za zły stan włosów może odpowiadać także nieodpowiednia woda, w które często je moczymy;
  • suchy, gorący klimat – nie bez powodu po lecie częściej narzekamy na suche włosy, których kondycji szkodzą warunki panujące w gorącym klimacie.

2. Przyczyny będące objawem choroby

U niektórych osób, suche włosy są natomiast objawem choroby. Zaburzenia, które mogą powodować obniżenie kondycji włosów to między innymi:

  • anoreksja – zaburzenia odżywiania sprawiają, że pacjenci cierpią na niedobór wielu substancji odżywczych, które wpływają również na kondycję włosów;
  • chora tarczyca – hormony mają duży wpływ na kondycję włosów, dlatego choroby takie jak niedoczynność tarczycy czy Hashimoto mogą być przyczyną ich nadmiernego przesuszenia;
  • menopauza – wahania poziomu hormonów u kobiet przechodzących menopauzę także obniżają kondycję włosów;
  • zespół Menkesa – w przebiegu tej choroby genetycznej dochodzi do zniszczenia włosów.

3. Przyczyny będące wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i nieodpowiednich nawyków

Najczęściej jednak to my sami odpowiadamy za suche włosy. Obniżona zdolność włosów do zatrzymania wilgoci oraz puszące i elektryzujące się kołtuny suchych włosów, to w większości przypadków efekt niewłaściwej pielęgnacji i naszych złych nawyków. Przyczyny tego typu to między innymi:

  • nieprawidłowa dieta – brak witamin i minerałów, które odżywiają włosy oraz zapewniają im zdrowy i piękny wygląd to częsta przyczyna widocznego spadku ich kondycji;
  • regularna stylizacja na ciepło – suche włosy od prostownicy albo od suszarki to częsty problem. Należy zatem pamiętać, że gorące powietrze generowane przez te urządzenia wpływa na włosy bardzo negatywnie, zwłaszcza gdy korzystamy z nich na co dzień;
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków – zbyt inwazyjne szampony, odżywki i produkty do stylizacji o nieodpowiednim składzie również przesuszają włosy;
  • zabiegi chemiczne – inwazyjne zabiegi, takie jak farbowanie albo trwała ondulacja, zwłaszcza wykonywane z dużą częstotliwością, szkodzą włosom i je przesuszają. Gorszą kondycję włosów możemy też zauważyć np. po rozjaśnianiu;
  • zbyt częste mycie włosów – należy zachować umiar również w częstotliwości mycia naszych włosów. Jeśli będziemy to robić każdego dnia, włosy po umyciu będą wyglądać dobrze, ale po krótkim czasie stracą swój blask i zaczną się puszyć.

Pielęgnacja suchych włosów zgodnie z ich porowatością

Pojawienie się przesuszonych włosów na naszej głowie może być wyraźnym objawem niezrozumienia znaczenia porowatości włosa. Struktura, ułożenie łuski czy nawet grubość kory włosowej mogą mieć wyraźny wpływ na to czy nasze włosy są skłonne do przesuszania. Od właściwości tej zależy więc to w jaki sposób powinniśmy dbać o nasze włosy i je pielęgnować.

  1. W pielęgnacji włosów suchych bardzo duże znaczenie ma ich mycie. Przede wszystkim nie robimy tego każdego dnia, aby nie doprowadzić do jeszcze większego ich przesuszenia. Niekorzystnie działa na nie również zbyt gorąca i twarda woda. Jeśli włosy są jednocześnie suche i zniszczone, warto zadbać o wyrównanie pH skóry głowy i jego zakwaszenie. Możemy to osiągnąć poprzez ich płukanie, z użyciem np. soku z cytryny lub hibiskusa i żeń-szenia.
  2. W naszej łazience powinien się znaleźć dobry szampon do suchych włosów, ale pamiętajmy, że tego typu kosmyki wymagają przede wszystkim dogłębnego nawilżenia. Dlatego niezbędna jest również odpowiednia odżywka do suchych włosów, która jednocześnie je odżywi i nawilży. Zwróćmy uwagę jednak, aby w tym przypadku wybierać kosmetyki w sposób przemyślany. Szampon do włosów suchych, odżywka czy produkty do ich stylizacji zdecydowanie nie powinny zawierać m.in. silikonów oraz alkoholu. Jeśli mamy włosy suche, które jednak nie są zniszczone, unikajmy też kosmetyków z proteinami, gdyż mogą one jeszcze bardziej je przesuszyć.Według wielu osób najlepsza odżywka do włosów suchych to odpowiednio dobrane oleje nakładane na przykład przed pójściem spać. Kobiety i mężczyźni zmagający się z tym problemem zastanawiają się też czy można nakładać maskę na suche włosy? Jest to jak najbardziej wskazane, choć tak samo jak w przypadku olejów, musi być to dobrze dopasowana maska do włosów suchych.
  3. W pielęgnacji włosów suchych sprawdza się również metoda OMO (odżywka-mycie-odżywka), która wskazuje nam pewien schemat mycia tego typu kosmyków. W pierwszej kolejności na mokre włosy należy nałożyć lekką odżywkę, którą można wykonać również domowymi sposobami, na przykład na bazie żółtek. Po jej spłukaniu myjemy włosy szamponem i następnie nakładamy kolejną, tym razem bardziej treściwą odżywkę, którą może być na przykład maska na suche włosy. Taką odżywkę spłukujemy letnią wodą po upływie odpowiedniej ilości czasu.
  4. W miarę możliwości unikajmy rozczesywania mokrych włosów. Najlepiej jest to robić przed ich myciem i kiedy już wyschną. Używajmy do tego drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami lub szczotki wyposażonej w odpowiednie włosie. Jeśli tylko to możliwe ograniczmy również stosowanie suszarki do minimum, na rzecz wysychania włosów w sposób naturalny.

Więcej o porowatości w artykule -> Porowatość włosów a odpowiednia pielęgnacja różnych jej typów

Sposoby na nawilżanie włosów – jak nawilżyć włosy skłonne do przesuszania?

Jeśli problemem, z którym się zmagamy są suche włosy, jak nawilżyć kosmyki, aby znów zachwycały swoim zdrowym wyglądem? Co na suche włosy jest skuteczne i przyniesie rezultaty, których oczekujemy? Nawilżanie włosów, zwłaszcza tych skłonnych do przesuszania się jest dość złożonym procesem. Istnieje wiele różnych metod radzenia sobie z tym kłopotliwym defektem, ale przecież nie każdy przypadek jest taki sam. Wybierając odpowiedni dla nas sposób na suche włosy musimy wziąć pod uwagę chociażby przyczynę ich złej kondycji, porowatość włosów oraz ich inne indywidualne cechy. Dopiero wtedy możemy decydować o tym, jak nawilżyć włosy, które są przesuszone. A jakie sposoby mamy do wyboru?

1. Olejek do włosów suchych

Decydując o tym jak nawilżyć suche włosy, w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć ich olejowanie. Zabieg ten dostarcza naszym włosom przeciwutleniacze i kwasy nienasycone, które zapewniają silne nawilżenie włosów oraz ich zdrowy, piękny wygląd. Ich regularne stosowanie sprawia, że włosy stają się lśniące, miękkie i sprężyste, a przez to również lepiej się układają. Aby jednak olejowanie włosów przyniosło oczekiwane rezultaty, musimy zastosować odpowiedni olejek. W przypadku włosów suchych szczególnie pomocne mogą się okazać oleje z:

  • z awokado;
  • kokosowy;
  • makadamia;
  • arganowy;
  • z pestek winogron;
  • słonecznikowy;
  • oliwa z oliwek;
  • olejek jojoba;
  • migdałowy;
  • sezamowy.

Jeśli chcemy, aby olejek zadziałał jeszcze intensywniej, możemy zdecydować się na olejowanie na ciepło. W tym przypadku, wybrany przez nas olejek nakładamy na włosy po jego delikatnym podgrzaniu. W zależności od naszych własnych preferencji olejek można nałożyć na suche włosy lub po ich umyciu, gdy są jeszcze wilgotne. Następnie zabezpieczamy włosy foliowym czepkiem lub ręcznikiem i pozostawiamy na nich olejek przez co najmniej 30 minut. Im dłużej to potrwa, tym lepiej, dlatego zalecane jest także pozostawianie olejków na włosach przez cały dzień lub noc. Po określonym czasie, zmywamy olejek z włosów przy pomocy delikatnego szamponu.

Podczas olejowania najlepiej jest omijać nasadę włosów, gdyż możemy ją zanadto obciążyć lub doprowadzić do nadmiernego przetłuszczania się włosów. A wówczas mimo olejowania nasze kosmyki nadal nie będą się dobrze prezentować.

2. Poprawna dieta i suplementacja włosów

Zdrowa i zrównoważona dieta powinna nam dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Musimy pamiętać, że witaminy (zwłaszcza witamina A i B), minerały (np. żelazo i cynk) czy kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają bezpośrednio na kondycję naszych włosów. Dlatego powinniśmy wprowadzić do naszej codziennej diety produkty je zawierające, takie jak:

  • ryby;
  • orzechy
  • siemię lniane;
  • płatki owsiane;
  • zielone warzywa liściaste;
  • drób;
  • fasola;
  • jajka i nabiał.

Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom wszystkich potrzebnych naszym włosom składników odżywczych, warto też pomyśleć o suplementacji. W sprzedaży znajdziemy obecnie mnóstwo preparatów, w których składzie znajduje się na przykład biotyna, żelazo, cynk, czy też witaminy A i E. Ich regularne stosowanie pomoże nam poprawić i utrzymać właściwą kondycję włosów.

3. Odpowiednie kosmetyki nawilżające

Czym nawilżyć włosy? Niezastąpione wydają się być kosmetyki do włosów suchych, które zawierają składniki wspomagające odbudowę włosów, ich odżywienie oraz dogłębne nawilżenie, a także tworzące na nich warstwę ochronną. Dobry szampon czy odżywka nawilżająca powinna zawierać humektanty, do których należą na przykład:

  • kwas hialuronowy;
  • mocznik;
  • aloes;
  • siemię lniane;
  • miód;
  • panthenol;
  • lecytyna;
  • syrop klonowy;
  • gliceryna na włosy.

Ale kosmetyki, takie jak odżywka lub maska nawilżająca do włosów, w swoim składzie powinny też zawierać emolienty, czyli substancje tworzące na włosach warstwę okluzyjną. Są to takie składniki jak:

  • oliwa z oliwek;
  • olejek jojoba;
  • olejek arganowy;
  • olejki z awokado;
  • masło shea;
  • parafina.

Jednocześnie powinniśmy także zrezygnować z używania kosmetyków, które zawierają substancje powodujące nadmierne przesuszanie się włosów. Są to przede wszystkim silne silikony, siarczany oraz alkohol.

4. Kosmetyki domowe – sposoby na suche włosy do samodzielnego zrobienia w domu

Jeśli zastanawiamy się jak okiełznać suche włosy, domowe sposoby również mogą okazać się bardzo pomocne. Nawilżanie włosów w domu jest bardzo proste, ponieważ korzystamy z produktów, które z reguły już znajdują się w naszej kuchni, a sporządzenie z nich kosmetyków trwa kilka minut. Nic więc dziwnego, że domowe sposoby na nawilżenie włosów cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Wiele osób ceni sobie przede wszystkim domowe maseczki na włosy suche, które są w stanie przywrócić włosom ich naturalne piękno. Najprostsza do wykonania jest domowa maseczka z żółtka jajka. Jej wykonanie jest bardzo proste, a potrzebujemy do tego:

  • 1 żółtka jajka,
  • soku z połowy cytryny,
  • kilku kropli olejku rycynowego.

Wszystkie te składniki dokładnie ze sobą mieszamy, nakładamy na suche włosy i pozostawiamy na nich na pół godziny. Następnie spłukujemy mieszankę i myjemy włosy.

Inna maseczka na suche włosy, która zawiera wyłącznie naturalne składniki to ta przygotowana z awokado i banana:

  • 1 banana
  • połowy dojrzałego awokado
  • 4 łyżek kefiru
  • 2 łyżeczek oleju z pszenicy
  • 1 łyżeczki miodu

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą miksujemy i nakładamy na umyte wcześniej włosy. Trzymamy na nich mieszankę przez 30-40 minut, po czym spłukujemy dokładnie letnią wodą.

4.1 Laminowanie to inny sposób na domowe nawilżanie włosów.

Polega ono na nakładaniu na włosy żelatyny, która jest zbudowana z kolagenu. Dzięki temu, jej działanie jest podobne do keratyny, a zatem zmyka ona łuski włosa i tworzy na nim warstwę ochronną. Taka domowa odżywka na suche włosy przywraca im też blask, miękkość i zdrowy wygląd. Jak ją przygotować?

  1. Do jednej łyżki żelatyny dodajemy 3 łyżki gorącej wody,
  2. dokładnie mieszamy, aż żelatyna całkowicie się rozpuści,
  3. następnie do mikstury dodajemy łyżkę naszej ulubionej odżywki lub maski do włosów,
  4. ponownie mieszamy.

Powstałą w ten sposób miksturę nakładamy na umyte, wilgotne włosy, po czym nakładamy na nie foliowy czepek i owijamy ręcznikiem. Czekamy 30-40 minut, a następnie spłukujemy odżywkę z żelatyny letnią wodą.

5. Świadome i rzadsze mycie włosów

Jak często myć włosy suche? Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od indywidualnych potrzeb naszych włosów. W zdecydowanej większości przypadków sprzyja im jednak rzadsze mycie, gdyż nawet sama woda może wzmagać ich przesuszenie. Należy także pamiętać o zastosowaniu prawidłowej techniki mycia włosów, z wykorzystaniem odpowiednio dobranych kosmetyków.

Przy okazji mycia, warto też wspomnieć o ograniczeniu używania suszarki. Gorące powietrze wpływa negatywnie na ogólną kondycję włosów i jeszcze bardziej je przesusza, dlatego lepiej jest pozwolić włosom wyschnąć w naturalny sposób.

6. Wymienienie starej suszarki

Jonizacja prowadzi do neutralizacji naładowanych dodatnio ładunków elektrycznych. Dzięki temu, używając suszarki z jonizacją, włosy się nie elektryzują, a ich łuski się domykają. W efekcie włosy stają się lepiej wygładzone i zyskują piękny, zdrowy wygląd. W przypadku włosów suchych bardzo ważne jest też to, iż przy pomocy suszarki z jonizacją włosy można wysuszyć szybciej. Ograniczamy zatem czas poddawania ich działaniu gorącego powietrza, które nie wpływa na nie pozytywnie.

7. Świadomy dobór temperatury do stylizacji

Wysoka temperatura sprawia, że nasze włosy tracą duże ilości wody. Jeśli zatem regularnie korzystamy z suszarki, prostownicy czy lokówki, z naszych włosów ucieka mnóstwo wody. Warto więc ograniczyć częstotliwość takich zabiegów lub przynajmniej zmniejszyć wysokość temperatury jaką wówczas wykorzystujemy. W suszarce możemy zastosować też chłodne powietrze oraz używać dyfuzora.

8. Ochrona włosów przed promieniowaniem UV

Na włosy negatywnie wpływa również ich nadmierne wystawianie na działanie promieni słonecznych. Dlatego niezależnie od tego czy spędzamy czas na plaży, na basenie czy też po prostu wybieramy się na spacer w słoneczny dzień, pamiętajmy o właściwej ochronie włosów. Może to być nakrycie głowy, ale także zastosowanie specjalnych kosmetyków do włosów (np. w postaci sprayu), które zapewniają im odpowiednią ochronę przed promieniami UV.

9. Parowa sauna na włosy

Sauna parowa to zabieg nawilżający na włosy, dzięki któremu zostają one również dogłębnie odżywione. Wykonywany jest on w zakładzie fryzjerskim, przy pomocy urządzenia, które swoim wyglądem przypomina suszarkę fryzjerską. W pierwszej kolejności włosy są dwukrotnie myte szamponem, a następnie nakładana jest na nie specjalna odżywka, dobrana indywidualnie przez fryzjera. Dopiero wtedy klient siada pod plastikową lub szklaną kopułą, która jest połączona z pojemnikiem zawierającym wodę destylowaną. Gdy nagrzeje się ona do 40 stopni Celsjusza, z kopuły wydostaje się para wodna. Po około 20 minutach włosy są płukane naprzemiennie ciepłą i zimną wodą, by domknąć łuskę włosa. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg nawilżający, włosy staną się miękkie, sprężyste, bardziej lśniące i łatwiej będzie je rozczesać oraz ułożyć.

Podsumowanie

Choć przesuszone włosy mogą być wynikiem chorób lub uwarunkowań genetycznych, najczęściej sami doprowadzamy je do takiego stanu. Nadmierne przesuszenie włosów pojawia się zazwyczaj w wyniku ich uszkodzenia, między innymi poprzez niewłaściwą pielęgnację czy poddawanie ich inwazyjnym zabiegom. Nie bez powodu więc zastanawiamy się czy istnieje skuteczny sposób na przesuszone włosy? Powyżej znajduje się mnóstwo pomysłów na to, jak możemy poprawić kondycję naszych włosów i tym samym przywrócić im piękny wygląd. Wystarczy więc być cierpliwym i systematycznym, aby uzyskać satysfakcjonujące nas efekty. Z pewnością nie powinniśmy pozostawiać naszych włosów bez pomocy, gdyż w takim przypadku ich stan będzie się cały czas pogarszał.

Literatura
  1. Brzezińska-Wcisło, Ligia, et al. “Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów.” Post Dermatol Alergol 24 (2007): 282-9.
  2. Makuch, Kinga, and Katarzyna Opasińska. “Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów.” Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia (2016): 72.
  3. Małek, Elżbieta. “Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów 514 [02]. Z1. 03.”
  4. De Napoli, Robert A. “Steam or dry hair curler heating apparatus.” U.S. Patent No. 3,666,915. 30 May 1972.
  5. Bouillon, Claude. “Shampoos and hair conditioners.” Clinics in dermatology 6.3 (1988): 83-92.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *